Blog powered by Typepad

December 2010

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

other ways to connect

TypePad Profile

Get updates on my activity. Follow me on my Profile.

« relationship with the church (part 1 of 156,879) | Main | homos & the evangelical church »

10/28/2009

Comments

Feed You can follow this conversation by subscribing to the comment feed for this post.

Becky Knight

Seth,

Your talk from C21 has stuck with me. I share your vision of church in the 21st century, though I haven't been able to articulate it as elegantly as you. So thank you for giving a voice to my own spiritual longings.

Once again I am in awe of you. And please, keep blogging and tweeting!!!

Existential Punk

Wish i could have been there and had the chance to meet you in person. THANK YOU for such a well-articulated post.

i so resonated with this:
'Kneeling: a place to be wrong, to be uncertain, to not have everything figured out, to query, to play and experiment, to be forgiven. And how can the church be that space for me? Only by being a space where i know i am loved before i know that i have to be right. Everywhere else in the world, there is so much pressure to be right and to have things figured out (and i would argue also most places in the church) because the consequences of not being right are ostracization, shame, guilt, risk of losing friends & community, ridicule, and confusion. In a space where i am loved first and unconditionally, i am free to be wrong. and it is a relief.' THANK YOU!

Can i cross-post this on Queermergent? Email me at sushichic@earthlink.net and let me know.

Warmest Regards,
Adele

Carla B

I'm so glad you posted this. I keep trying--and failing--to articulate what you said for others. Like Becky, I have had your talk running through my head for the last few weeks, trying to figure out what it means for me, for my community, for my various "selfs". Not many answers yet of course, but so grateful to be asking new questions.

generic viagra

that's the right way of action to solve this problem

Wroreinee

hosting
Hosting - to udzielanie przez dostawcę usługi internetowej zapasów serwerowni. Jeszcze precyzyjniej definiując polega to na "zajęciu" daniu do użytkowania danej objętości dysku twardego, na której można utrwalać pliki tworzące treść stron internetowych i bądź udostępnienie przestrzeni dysku jako miejsca dla plików "leżących" w skrzynce mailowej. Inna wersja hostingu to użyczenie dużych rozmiarów dysku, a nawet całego serwera ewentualnie kilku - jako fizycznego nośnika dla dużego serwisu internetowego, portalu, grupy dyskusyjnej i innych. W każdej z nich chodzi o udostępnienie fizycznego miejsca (dysku lub dysków twardych) dla zmieszczenia rozlicznych postaci danych osiągalnych przez Internet.Ogrom usług hosting jest płatnych. Właśnie dlatego nie chcemy Cię okłamywać. Nasze usługi hostingteż są odpłatne, z jednym wyjątkiem, nasze usługi hosting są jednymi z najmniej kosztownych w sieci. Proponujemy hosting na najlepszym poziomie, po najmniejszej możliwej cenie. Przekonaj się sam i wypróbuj naszą jakość! Zapraszamy na serwis internetowy. Nie będziemy Ci wmawiać, że dostaniesz od nas bezpłatne usługi hosting. Jednak możemy zapewnić Ci jedną sprawę. Nasze usługi hosting są najprawdopodobniej najmniej kosztownymi domenami, które możesz odszukać w sieci. Jednak pomimo niskich ksztów za usługi hosting, dajemynajwyższą możliwą jakość naszych domen. Nie jesteś w stanie w to dowierzyć, czy podważasz jeszcze słuszność tego, co tu jest napisane? Jeśli tak to bezzwłocznie zajrzyjwstąp na nasz portal i nabierz przekonania o słuszności tej wiadomości. Nasze usługi hosting oferują najlepszą jakość w najmniejszej cenie. Nie będziesz musiał wypłcać ogromnych pieniędzy za usługi hosting. Oferujemy wiele upustów i okazji wyjątkowo dla wiernych, ale i także dla nieznanych jeszcze odbiorcó. Wpadnij już dzisiaj na nasz portal. Zobacz ile jesteś w stanie oszczędzić z nami.

deveChedo

PUP Siedlce – Powiatowy Urząd Pracy w Siedlcach
PUP Bełchatów - Powiatowy Urząd Pracy w Bełchatowie
PUP Przysucha – Powiatowy Urząd Pracy Przysucha
PUP Skierniewice – Powiatowy Urząd Pracy w Skierniewicach

EMPIVEEXCEDIA

http://pracorada.pl/2011/12/wigilia-pracy/ - wigilia

http://pracorada.pl/zyczenia-swiateczne/ - zyczenia swiateczne

http://baterieiakumulatory.com.pl/ - akumulatory


http://baterieiakumulatory.com.pl/baterie/ - bateria

invalokinee

Angry Birds

The comments to this entry are closed.